TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji

Laboratorium Czujników Dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych

Laboratorium Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych wyposażone jest m.in. w system do spektroskopii i mikroskopii w podczerwieni. Podczerwień, czyli promieniowanie elektromagnetyczne podczerwone, jest pasmem szczególnie interesującym dla badań gazów i próbek stałych (szkieł, minerałów), ponieważ pozwala uzyskać unikalne informacje na temat spektrum absorpcyjnego i transmisyjnego danego materiału. Laboratorium wyposażone jest w najnowszy model spektrometru FTIR (ang. Fourier Transform Infrared) pozwalający prowadzić badania spektroskopowe w zakresie od 0,3 do 10,6 μm. Z urządzeniem jest sprzężony dodatkowo mikroskop FTIR wyposażony w matrycę typu FPA (ang. Focal Plane Array) i konfokalny mikroskop ramanowski.
Laboratorium ma także zaawansowany system laserowy, który tworzą oscylator typu Ti: Sapphire i towarzyszące mu moduły OPO (Optical Parametric Oscillator), dzięki czemu możliwe jest pokrycie pasma spektralnego z zakresu od 340 do 4200 nm. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości badań materiałowych – począwszy od spektroskopii, a skończywszy na tworzeniu nowych źródeł światła. System generuje impulsy w reżimie femtosekundowym, o wysokiej mocy szczytowej, co pozwala także na prowadzenie badań z zakresu optyki nieliniowej. Układ może zostać zastosowany w mało inwazyjnych rozwiązaniach przeznaczonych np. do diagnostyki medycznej czy detekcji gazów kopalnianych.
W laboratorium są także dwa detektory pojedynczych fotonów z zakresu 300-1700 nm, które zostały wyposażone we wkłady filtrujące (monochromator) i wzmacniacz typu lock-in – dla wydajnej detekcji słabych sygnałów optycznych. Możliwość detekcji i rozróżniania tak niewielkich zmian natężenia światła ma szerokie zastosowanie w technikach biologicznych (czasowo-rozdzielcza spektroskopia fluorescencyjna i podczerwieni, spektroskopia anizotropii fluorescencji) czy telekomunikacyjnych (szczególnie zagadnienia z zakresu kryptografii kwantowej). Urządzenia w laboratorium pozwalają na prowadzenie badań zarówno z zakresu tzw. life-sciences i dają też szansę na wgląd w dziedzinę pojedynczych fotonów z zakresu bliskiej podczerwieni.
W pracowni używany jest równiez generator sygnałów elektronicznych wysokiej jakości oraz optyczny analizator widma i modulacji wraz z osprzętem, który pozwala przeprowadzać pełną analizę transmitowanego sygnału. Zarówno generatory, jak i analizator są przystosowane do potrzeb dynamicznie zmieniającego rynku telekomunikacyjnego, w którym coraz większą rolę odgrywają sieci światłowodowe wykorzystujące bardziej zaawansowane modulacje.
Laboratorium dysponuje także zestawem sprzętowym, który umożliwia stworzenie systemu czujnikowego opartego na rozwiązaniach światłowodowych. W czasie pomiaru światłowody wykorzystywane są jako pasywne medium transmisyjne. System może służyć do badań w strukturach geotechnicznych, konstrukcjach inżynierskich czy miejscach o trudnych warunkach środowiskowych, np. kopalni. Do dyspozycji jest też spawarka światłowodowa (3SAE LDS) przeznaczona do spawania i obróbki światłowodów w zakresie 80 - 2500 μm. Można nią wykonywać zaprojektowane przewężenia na danym odcinku światłowodu, spawać włókna PM (ang. Polarization Maintaining) i mikrostrukturalne, a także tworzyć sprzęgacze i soczewki.

Siedziba:

Kompleks GEO-3EM, bud. L-2
ul. Na Grobli 13
50-412 Wrocław

Kontakt:

dr inż. Bogusław Szczupak
boguslaw.szczupak@pwr.edu.pl,
tel. 71 320 30 86.

Politechnika Wrocławska © 2024