TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Laboratorium Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych wyposażone jest m.in. w system do spektroskopii i mikroskopii w podczerwieni. Podczerwień, czyli promieniowanie elektromagnetyczne podczerwone, jest pasmem szczególnie interesującym dla badań gazów i próbek stałych (szkieł, minerałów), ponieważ pozwala uzyskać unikalne informacje na temat spektrum absorpcyjnego i transmisyjnego danego materiału. Laboratorium wyposażone jest w najnowszy model spektrometru FTIR (ang. Fourier Transform Infrared) pozwalający prowadzić badania spektroskopowe w zakresie od 0,3 do 10,6 μm. Z urządzeniem jest sprzężony dodatkowo mikroskop FTIR wyposażony w matrycę typu FPA (ang. Focal Plane Array) i konfokalny mikroskop ramanowski.
Laboratorium ma także zaawansowany system laserowy, który tworzą oscylator typu Ti: Sapphire i towarzyszące mu moduły OPO (Optical Parametric Oscillator), dzięki czemu możliwe jest pokrycie pasma spektralnego z zakresu od 340 do 4200 nm. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości badań materiałowych – począwszy od spektroskopii, a skończywszy na tworzeniu nowych źródeł światła. System generuje impulsy w reżimie femtosekundowym, o wysokiej mocy szczytowej, co pozwala także na prowadzenie badań z zakresu optyki nieliniowej. Układ może zostać zastosowany w mało inwazyjnych rozwiązaniach przeznaczonych np. do diagnostyki medycznej czy detekcji gazów kopalnianych.
W laboratorium są także dwa detektory pojedynczych fotonów z zakresu 300-1700 nm, które zostały wyposażone we wkłady filtrujące (monochromator) i wzmacniacz typu lock-in – dla wydajnej detekcji słabych sygnałów optycznych. Możliwość detekcji i rozróżniania tak niewielkich zmian natężenia światła ma szerokie zastosowanie w technikach biologicznych (czasowo-rozdzielcza spektroskopia fluorescencyjna i podczerwieni, spektroskopia anizotropii fluorescencji) czy telekomunikacyjnych (szczególnie zagadnienia z zakresu kryptografii kwantowej). Urządzenia w laboratorium pozwalają na prowadzenie badań zarówno z zakresu tzw. life-sciences i dają też szansę na wgląd w dziedzinę pojedynczych fotonów z zakresu bliskiej podczerwieni.
W pracowni używany jest równiez generator sygnałów elektronicznych wysokiej jakości oraz optyczny analizator widma i modulacji wraz z osprzętem, który pozwala przeprowadzać pełną analizę transmitowanego sygnału. Zarówno generatory, jak i analizator są przystosowane do potrzeb dynamicznie zmieniającego rynku telekomunikacyjnego, w którym coraz większą rolę odgrywają sieci światłowodowe wykorzystujące bardziej zaawansowane modulacje.
Laboratorium dysponuje także zestawem sprzętowym, który umożliwia stworzenie systemu czujnikowego opartego na rozwiązaniach światłowodowych. W czasie pomiaru światłowody wykorzystywane są jako pasywne medium transmisyjne. System może służyć do badań w strukturach geotechnicznych, konstrukcjach inżynierskich czy miejscach o trudnych warunkach środowiskowych, np. kopalni. Do dyspozycji jest też spawarka światłowodowa (3SAE LDS) przeznaczona do spawania i obróbki światłowodów w zakresie 80 - 2500 μm. Można nią wykonywać zaprojektowane przewężenia na danym odcinku światłowodu, spawać włókna PM (ang. Polarization Maintaining) i mikrostrukturalne, a także tworzyć sprzęgacze i soczewki.
Siedziba:
Kompleks GEO-3EM, bud. L-2
ul. Na Grobli 13
50-412 Wrocław
Kontakt:
dr inż. Bogusław Szczupak
boguslaw.szczupak@pwr.edu.pl,
tel. 71 320 30 86.