TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki dysponuje obszernym zapleczem naukowo-badawczym zdolnym prowadzić badania oraz realizować inne zadania (w tym wykonywanie prototypów i produkcji małoseryjnej urządzeń i oprzyrządowania specjalistycznego) na potrzeby gospodarki narodowej.
Oferta KTT dla gospodarki obejmuje również wykonywanie specjalistycznych opracowań, analiz i ekspertyz leżących w zakresie kompetencji laboratoriów.
Dodatkowo Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki świadczy usługi związane z analizą i planowaniem sieci radiokomunikacyjnych naziemnych i satelitarnych oraz szeroko rozumiane usługi konsultingowe w zakresie sieci teleinformatycznych.
Badania kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) urządzeń przeznaczonych do użytkowania w środowisku domowym i przemysłowym, a w szczególności: urządzeń lotniczych, energetycznych, motoryzacyjnych, okrętowych, medycznych, pomiarowych i sterujących. Badania obejmują:
Badane urządzenia mogą mieć rozmiar do 3 metrów (wysokość i szerokość) oraz wagę do 3 ton. Mogą być zasilane bateryjnie, napięciem stałym DC lub zmiennym AC (typowo do 32A/fazę).
EMC wykonywane są przez akredytowane laboratorium badawcze (certyfikat akredytacji AB 167, wydany przez Polskie Centrum Akredytacji), zgodnie z zharmonizowanymi normami europejskimi. Badania pozwalają określić spełnienie zasadniczych wymagań dyrektyw europejskich w zakresie EMC. W procedurze oceny zgodności są one podstawą złożenia przez producenta lub jego
uprawnionego przedstawiciela deklaracji zgodności i oznakowania wyrobu, wprowadzanego na rynek Unii Europejskiej ze znakiem CE.
Pomiary skuteczności ekranowania (SE) materiałów, kabli, obudów, szaf telekomunikacyjnych i pomieszczeń, których celem jest określenie skuteczności ich ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Badania skuteczności ekranowania prowadzone są w zakresie częstotliwości od 10 kHz do 20 GHz – zarówno na etapie opracowywania nowych konstrukcji, jak również jako badania kwalifikacyjne w zakresie spełnienia określonych wymagań lub zgodności.
Określenie skuteczności materiałów w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
Określenie natężenia pola w otoczeniu wybranych urządzeń bądź instalacji, możliwość zaproponowania rozwiązań ograniczających ekspozycję na pole elektromagnetyczne, analizy teoretyczne rozkładów pola elektromagnetycznego w otoczeniu urządzeń i instalacji (Akredytacja PCA AB-361).
Ocena ekspozycji pracowników (środowisko pracy) i ludności (środowisko ogólne) na pole elektromagnetyczne od urządzeń i instalacji, np. linii wysokiego napięcia, urządzeń medycznych i przemysłowych (nagrzewnice indukcyjne, zgrzewarki, suszarki wysokich częstotliwości i mikrofalowe, mikrofalowe instalacje suszenia i mineralizacji), systemy radiokomunikacyjne, w tym stacje bazowe telefonii komórkowej, nadajniki radiowe i telewizyjne, punkty dostępowe Wi-Fi i inne systemy radiokomunikacyjne.
Technika terahercowa zajmuje się wytwarzaniem i wykrywaniem fal z zakresu 0,3 - 10 THz. Fale te mają unikatowe właściwości, które implikują ich zastosowania. Przenikają one przez dielektryki (ubrania, opakowania) i stąd są konkurencyjne wobec promieniowania rentgenowskiego jako niedestrukcyjne ze względu na oddziaływanie biologiczne. Zastosowania to skanery w portach lotniczych, skanery pocztowe czy inspekcja elementów elektronicznych. Inne zastosowania fal THz niesie spektroskopia w tym paśmie. Stąd wykrywanie i identyfikacja obiektów biologicznych (pleśń, narkotyki), a dalej charakteryzacja obiektów molekularnych, np. farmakologicznych, ich kwalifikacja, a stąd zmniejszenie kosztów badań na żywych organizmach, a równocześnie skrócenie procesu produkcji.
Biomedycyna, przemysł spożywczy i farmaceutyczny, bezpieczeństwo publiczne i militarne.
Wzorcowanie mierników pola magnetycznego, elektrycznego i elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości DC-90GHz. Akredytacja laboratorium wzorcującego PCA AP-078.
Wzorcowanie realizowane przez akredytowane laborato¬rium wzorcujące (certyfikat PCA AP-078) – wyznaczanie charakterystyk metrologicznych mierników na potrzeby laboratoriów, wykorzystujących sprzęt pomiarowy.