TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji

Telekomunikacja

telekomunkacja

Na kierunku Telekomunikacja kształceni są specjaliści z zakresu telekomunikacyjnych sieci stacjonarnych i mobilnych oraz multimediów w telekomunikacji.

Obecnie sieci telekomunikacyjne stanowią połączenie zaawansowanych rozwiązań służących do przesyłania informacji na odległość z aplikacjami umożliwiającymi realizację tzw. usług multimedialnych. Dlatego też często sieci te nazywa się teleinformatycznymi. Studenci nabywają wiedzę dotyczącą podstaw telekomunikacji i miernictwa telekomunikacyjnego, technik kodowania i modulacji oraz analizy i przetwarzania sygnałów oraz implementacji tych technik w układach mikroprocesorowych. Poznają tajniki propagacji fal elektromagnetycznych oraz zasady projektowania anten, zapoznają się z najnowszymi metodami tworzenia i przekazu multimedialnych treści wizyjnych i dźwiękowych, strukturą i zasadami działania przewodowych i bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem technik internetowych oraz metodami zarządzania, eksploatacji i prowadzenia działalności gospodarczej związanej z użytkowaniem i bezpieczeństwem sieci telekomunikacyjnych.

Absolwenci kierunku Telekomunikacja są przygotowani do samodzielnego rozwiązywania problemów w zakresie projektowania, realizacji i eksploatacji analogowych i cyfrowych układów, urządzeń oraz systemów telekomunikacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz technik przetwarzania sygnałów obrazu i dźwięku. Posiadają zarówno umiejętności podejmowania samodzielnych przedsięwzięć inżynierskich, uczestniczenia w pracy zespołowej, jak i kierowania zespołami ludzkimi. Są przygotowani do pracy w instytucjach związanych z szeroko pojętą telekomunikacją oraz z teleinformatyką, w tym w biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw oraz w instytutach badawczych. Mogą znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących sprzęt telekomunikacyjny i informatyczny, u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, przy eksploatacji i serwisie sprzętu telekomunikacyjnego i informatycznego.

Specjalności

Dla studiów pierwszego stopnia:

  • telekomuniacja mobilna
  • sieci teleinformatyczne

Dla studiów drugiego stopnia:

  • teleinformatyczne sieci mobilne
  • teleinformatyka i multimedia

Kompetencje

Absolwent potrafi:

  • diagnozować, zarządzać i utrzymywać sieci telekomunikacyjne
  • analizować i przetwarzać sygnały
  • projektować sieci telekomunikacyjne przewodowe i bezprzewodowe
  • projektować i utrzymywać urządzenia i systemy do przesyłu sygnałów audio i wideo

Dowiedz się więcej »

Politechnika Wrocławska © 2024